Ako vybrať matrac

1.    Pružinový alebo penový?

Typ matraca vyberáme podľa toho, na akú podložku je určený. Matrace bez pružín patria jednoznačne na lamelové rošty s predpätými pružnými lamelami. Tvrdé nepružinové matrace sú vhodné na nepolohovateľné lamelové rošty a stredne tvrdé až mäkké nepružinové matrace sú vhodné tak na nepolohovateľné, ako aj na polohovateľné lamelové rošty. Pružinové matrace patria na pevné podložky (napr. drevené latové rošty, alebo perforované dosky), alebo na nepolohovateľné lamelové rošty. Kombináciu pružinový matrac a nepolohovateľný lamelový rošt volíme vtedy, ak chceme dosiahnuť pružnejší a mäkší pocit pri spaní na pružinovom matraci.
    
2.    Tvrdosť matraca

Toto kritérium je na stupnici dôležitosti pri výbere matraca na prvom mieste. Naša hmotnosť, výška a „spacie“ návyky sú hlavným ukazovateľom pri výbere matraca. Samozrejme, že nový matrac by nemal mať výrazne inú tvrdosť ako ten starý.


Tvrdosť matraca je daná použitými materiálmi a podložkou, na ktorej je položený. Vo všeobecnosti platí, že latex a rôzne peny sú mäkšie a gumokokosové dosky sú tvrdšie. Pri pružinách platí, že Bonnell pružina je tvrdšia ako taštičkové pružiny.


Ak spávate na boku voľte mäkšie matrace so strednou tvrdosťou a so zónovou tvrdosťou, ktoré sú v oblasti ramien a kolien zmäkčené. Pri výbere matracu berte do úvahy aj rošt, lebo aj ten ovplyvní celkový pocit pri ležaní. Lamelový rošt dokáže znížiť tvrdosť matraca až o jeden stupeň. Tento fakt je najciteľnejší pri kombinácii pružinový matrac a nepolohovateľný lamelový rošt.

3.    Rozmer matraca

Rozmer matraca je pre kvalitu a komfort spánku tak isto veľmi dôležitý. Aby vám netrčali nohy z postele je optimálne, ak má matrac dĺžku o 20cm väčšiu ako je výška osoby, ktorá na ňom bude spať. Aby ste pri pretáčaní na matraci nemali pocit, že spadnete z postele je potrebné, aby šírka matraca pri jednolôžku bola aspoň 90cm a pri dvojlôžku aspoň 80cm pre jedného.

4.    Jeden veľký alebo dva malé

S touto otázkou sa na nás obracia veľa zákazníkov.
My odporúčame radšej dva matrace, a to z nasledujúcich dôvodov :
- každý má matrac s tvrdosťou, ktorá mu vyhovuje
- ťažší partner neovplyvňuje spánok toho druhého
- manipulácia s jednolôžkovým matracom je jednoduchšia
- návlek z jednolôžkového matracu sa zmestí do bežnej práčky
- ak máte dva matrace, môžete použiť aj polohovateľné rošty

Samozrejme, rozhodnutie je na vás a určite aj správne vybratý dvojmatrac vám zabezpečí kvalitný spánok.

5.    Životnosť matraca.

Životnosť matraca v najvýznamnejšej miere ovplyvňuje kvalita použitých materiálov a podložky. E-matrace sú vyrobené výhradne z kvalitných a certifikovaných materiálov od európskych výrobcov.
Na základe typu použitého materiálu a vlastností sme rozdelili matrace do niekoľkých skupín komfortu, pričom každá skupina má inú záruku na životnosť použitých materiálov. Napríklad matrace označené tromi hviezdičkami majú záruku tri roky, matrace označené štyrmi hviezdičkami majú záruku päť rokov a matrace označené piatimi hviezdičkami majú záruku až desať rokov.

6.    Slovo na záver

V posteli strávime tretinu života a všetci vieme, že kvalita spánku ovplyvňuje náš celkový zdravotný stav a náladu. Našim spoločníkom v tretine nášho života je matrac. Je len na nás, akého spoločníka si vyberieme.
Dobrý matrac by nás mal čo najdokonalejšie kopírovať, aby si na našom tele mohol oddýchnuť aj ten najmenší sval, či kĺb. Zároveň by mal byť pre nás aj príjemne tvrdý, čo však pre každého z nás znamená niečo iné. Matrac by mal mať prací poťah, tak aby sme ho mali vždy príjemne voňavý a zbavený nečistôt, roztočov a mikroorganizmov. Toto všetko dnes matrace dokážu, preto ich vyberajte s náležitou pozornosťou. Vyberáte si spoločníka približne na 10 rokov.
Jednoduchý návod ako správne vybrať matrac neexistuje. Tak ako je každý človek individualita, tak aj každý matrac je iný.


A kedy určite viete, že ste si vybrali dobrý matrac ?
Keď sa na hoteli alebo chate zobudíte s boľavým chrbtom a spomeniete si na svoj dobrý matrac doma. To je jasný signál, že ste si vybrali dobre.

 

Stále si nie ste s výberom istí? 

Kontaktujte nás

 

Alebo v tom už máte jasno?

Vybrať si matrac.