Latexové matrace - príručka správneho výberu

Vážení zákazníci,

v záujme skvalitňovania našich služieb sme pre vás pripravili detailný návod, ako vybrať správny latexový matrac, ušitý na mieru, práve pre Vás!

Prosím venujte pozornosť danému obsahu, zaberie Vám to maximálne 5-7 minút a zodpovie väčšinu Vašich otázok.

1. Zmiešaná verzia alebo 100% prírodný latex?

Nad touto otázkou si pravdepodobne láme hlavu mnoho zákazníkov, odpoveď je však viac než jednoduchá.

„Zmiešaný“ latex je kombináciou syntetického a prírodného latexu. Zmesi zvyčajne obsahujú 15 % – 25 % prírodného latexu a zvyšok tvorí syntetický latex. Zmiešaná verzia latexových matracov je najpredávanejšou verziou vzhľadom na pomer kvalita/cena/vzťah k životnému prostrediu. Zmiešaný latex je „to najlepšie z oboch svetov“, prírodná zložka pre jej elasticitu a syntetická zložka pre jej výdrž (odolnosť). Zmiešaná verzia na rozdiel od 100% prírodnej verzie poskytuje menej pružnosti. Zmiešaný latex je cenovo výhodný a je akýmsi prechodníkom medzi čisto syntetickým a 100% prírodným latexom. Na E-matraci čisto syntetickými verziami nedisponujeme - predávame len matrace zo zmiešaného alebo 100% prírodného latexu.

Syntetický latex, vyrobený z SBR (styrén butadiénová guma), sa primárne používa na doplnenie výhod a vlastností prírodného latexu: SBR použitý v syntetickom latexe má niektoré vynikajúce vlastnosti, ako je schopnosť odolávať starnutiu teplom, oderu a zmäkčovaniu. Konečným výsledkom zmesi je odolnejší produkt, ktorý vydrží dlhšie a je lacnejší. Syntetický latex tiež umožňuje širokú škálu možností pevnosti. Syntetický latex je najmenej ekologická voľba. Matrace z čisto syntetického latexu nemáme v našom portfóliu.

100 % prírodný latex zahŕňa vo svojom názve svoj popis. Surový tekutý latex sa získava z tropických kaučukovníkov a premieňa sa na penu bez pridania akéhokoľvek syntetického latexu. Latexové stromy sa pestujú na plantážach v tropickom prostredí, väčšinou sa vyskytujú v juhovýchodnej Ázii. (pozn. naše matrace sa vyrábajú z kaučuku z Guatemaly, belgický výrobca Artilat). Latex sa zbiera pomocou podobného procesu ako pri zbere šťavy z javorových stromov na javorový sirup. Ide o trvalo udržateľný proces bez poškodenia stromov a každý strom produkuje asi 1 galón tekutej latexovej miazgy za deň. Prírodný latex disponuje elasticitou, ktorá sa nenachádza v ropných penách, pretože je to kaučuk, nie plast, prírodný latex sa naťahuje, ale súčasne sa tlačí späť, čím poskytuje úľavu od tlaku a zároveň podporu držania tela. Iné peny zvyčajne robia jedno alebo druhé, ale nie oboje.

Latex sa vyrába dvoma spôsobmi: Dunlop a Talalay. Namixovaná zmes syntetického a prírodného latexu sa naleje do napred pripravenej kovovej formy. Následne sa v peci pri teplote nad 100°C spracuje (Dunlop proces). Práve týmto procesom sú vyrábané nami ponúkané latexové matrace.

Základné rozdiely v matracoch zo zmiešaného latexu (zmiešaná verzia) a 100% prírodného latexu (prírodná verzia):

- pozor 100% prírodný latex disponuje charakteristickým zápachom, ktorý môže pretrvávať niekoľko týždňov po dodaní matraca (zároveň tento fakt svedčí o skutočnosti, že ste si zakúpili 100% prírodný latex)

- matrace zo 100% prírodného latexu sú ťažšie v porovnaní s matracmi so zmiešanou verziou, a to vzhľadom na rôzne hustoty (viac viď bod 4 - Tvrdosti)

- matrace zo 100% prírodného latexu disponujú väčšou elasticitou, sú viac náchylnejšie na zašpinenie, nakoľko na seba viažu každú, čo i len malú nečistotu (preto sa niekedy môže stať, že pri navliekaní poťahu sa môže latexové jadro rýchlo zašpiniť)

- matrace zo 100% prírodného latexu sú drahšie v porovnaní s matracmi so zmiešanou verziou

Spoločné vlastnosti oboch verzií latexových matracov:

Vysoká životnosť a odolnosť • Recyklovateľnosť • Žiadny hluk pri otáčaní • Vynikajúci komfort a progresívna podpora tela • Vysoko ergonomický • Zníženie tlaku pre lepší prietok krvi • Časom nestráca na tvrdosti a výške • Prirodzene antibakteriálny a protiplesňový • Odolný proti roztočom • Vhodný aj pre polohovateľné rošty

2. Najpredávanejšie modely zmiešanej verzie latexu

Basic latexový matrac (všetky tvrdosti) (e-matrac.sk)

Latexový 7 zónový matrac MEGAL (stredne tvrdý-T3) (e-matrac.sk)

Luxusný vysoký latexový matrac Royal (všetky tvrdosti) (e-matrac.sk)

 

3. Najpredávanejšie modely 100% prírodnej verzie latexu

BASIC latexový matrac z prírodného latexu (všetky tvrdosti) (e-matrac.sk)

EKO latexový matrac z prírodného latexu (všetky tvrdosti) (e-matrac.sk)

Latexový vankúš zo 100% prírodného latexu | E-matrac.sk

 

4. Tvrdosti - zmiešaná verzia / 100% prírodný latex

Každý zákazník preferuje rozdielnu tvrdosť a zároveň pri výbere správnej tvrdosti latexového matraca ju nutné zohľadniť aj vašu hmotnosť, tzn. zaťaženie matraca. Existuje všeobecná hmotnostná tabuľka vo vzťahu k hustote, tzn. tvrdosti, avšak odporúčame Vám napísať nám  aj mail, nakoľko vedieme internú databázu skúseností zákazníkov. Takýmto spôsobom vám vieme odporučiť tú najlepšiu alternatívu pre vás!

Hustota zmiešaného latexu: 60 kg/m3 (mäkký) / 65 kg/m3 (stredne tvrdý) / 70 kg/m3 (tvrdý)

Hustota prírodného latexu: 70 kg/m3 (mäkký) / 80 kg/m3 (stredne tvrdý) / 90 kg/m3 (tvrdý)

Disponujeme aj technickými listami ku každému modelu latexového matraca, ktoré si môžete stiahnuť: Technické listy latex

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie