Latexové matrace - príručka správneho výberu

Vážení zákazníci,

v záujme skvalitňovania našich služieb sme pre vás pripravili detailný návod, ako vybrať správny latexový matrac, ušitý na mieru, práve pre Vás!

Prosím venujte pozornosť danému obsahu, zaberie Vám to maximálne 5-7 minút a zodpovie väčšinu Vašich otázok.

1. Zmiešaná verzia alebo 100% prírodný latex?

Nad touto otázkou si pravdepodobne láme hlavu mnoho zákazníkov, odpoveď je však viac než jednoduchá.

„Zmiešaný“ latex je kombináciou syntetického a prírodného latexu. Zmesi zvyčajne obsahujú 15 % – 25 % prírodného latexu a zvyšok tvorí syntetický latex. Zmiešaná verzia latexových matracov je najpredávanejšou verziou vzhľadom na pomer kvalita/cena/vzťah k životnému prostrediu. Zmiešaný latex je „to najlepšie z oboch svetov“, prírodná zložka pre jej elasticitu a syntetická zložka pre jej výdrž (odolnosť). Zmiešaná verzia na rozdiel od 100% prírodnej verzie poskytuje menej pružnosti. Zmiešaný latex je cenovo výhodný a je akýmsi prechodníkom medzi čisto syntetickým a 100% prírodným latexom. Na E-matraci čisto syntetickými verziami nedisponujeme - predávame len matrace zo zmiešaného alebo 100% prírodného latexu.

Syntetický latex, vyrobený z SBR (styrén butadiénová guma), sa primárne používa na doplnenie výhod a vlastností prírodného latexu: SBR použitý v syntetickom latexe má niektoré vynikajúce vlastnosti, ako je schopnosť odolávať starnutiu teplom, oderu a zmäkčovaniu. Konečným výsledkom zmesi je odolnejší produkt, ktorý vydrží dlhšie a je lacnejší. Syntetický latex tiež umožňuje širokú škálu možností pevnosti. Syntetický latex je najmenej ekologická voľba. Matrace z čisto syntetického latexu nemáme v našom portfóliu.

100 % prírodný latex zahŕňa vo svojom názve svoj popis. Surový tekutý latex sa získava z tropických kaučukovníkov a premieňa sa na penu bez pridania akéhokoľvek syntetického latexu. Latexové stromy sa pestujú na plantážach v tropickom prostredí, väčšinou sa vyskytujú v juhovýchodnej Ázii. (pozn. naše matrace sa vyrábajú z kaučuku z Guatemaly, belgický výrobca Artilat). Latex sa zbiera pomocou podobného procesu ako pri zbere šťavy z javorových stromov na javorový sirup. Ide o trvalo udržateľný proces bez poškodenia stromov a každý strom produkuje asi 1 galón tekutej latexovej miazgy za deň. Prírodný latex disponuje elasticitou, ktorá sa nenachádza v ropných penách, pretože je to kaučuk, nie plast, prírodný latex sa naťahuje, ale súčasne sa tlačí späť, čím poskytuje úľavu od tlaku a zároveň podporu držania tela. Iné peny zvyčajne robia jedno alebo druhé, ale nie oboje.

Latex sa vyrába dvoma spôsobmi: Dunlop a Talalay. Namixovaná zmes syntetického a prírodného latexu sa naleje do napred pripravenej kovovej formy. Následne sa v peci pri teplote nad 100°C spracuje (Dunlop proces). Práve týmto procesom sú vyrábané nami ponúkané latexové matrace.

Základné rozdiely v matracoch zo zmiešaného latexu (zmiešaná verzia) a 100% prírodného latexu (prírodná verzia):

- pozor 100% prírodný latex disponuje charakteristickým zápachom, ktorý môže pretrvávať niekoľko týždňov po dodaní matraca (zároveň tento fakt svedčí o skutočnosti, že ste si zakúpili 100% prírodný latex)

- matrace zo 100% prírodného latexu sú ťažšie v porovnaní s matracmi so zmiešanou verziou, a to vzhľadom na rôzne hustoty (viac viď bod 4 - Tvrdosti)

- matrace zo 100% prírodného latexu disponujú väčšou elasticitou, sú viac náchylnejšie na zašpinenie, nakoľko na seba viažu každú, čo i len malú nečistotu (preto sa niekedy môže stať, že pri navliekaní poťahu sa môže latexové jadro rýchlo zašpiniť)

- matrace zo 100% prírodného latexu sú drahšie v porovnaní s matracmi so zmiešanou verziou

Spoločné vlastnosti oboch verzií latexových matracov:

Vysoká životnosť a odolnosť • Recyklovateľnosť • Žiadny hluk pri otáčaní • Vynikajúci komfort a progresívna podpora tela • Vysoko ergonomický • Zníženie tlaku pre lepší prietok krvi • Časom nestráca na tvrdosti a výške • Prirodzene antibakteriálny a protiplesňový • Odolný proti roztočom • Vhodný aj pre polohovateľné rošty

 

2. Najpredávanejšie modely zmiešanej verzie latexu

Basic latexový matrac (všetky tvrdosti) (e-matrac.sk)

Latexový 7 zónový matrac MEGAL (stredne tvrdý-T3) (e-matrac.sk)

Luxusný vysoký latexový matrac Royal (všetky tvrdosti) (e-matrac.sk)

 

3. Najpredávanejšie modely 100% prírodnej verzie latexu

BASIC latexový matrac z prírodného latexu (všetky tvrdosti) (e-matrac.sk)

EKO latexový matrac z prírodného latexu (všetky tvrdosti) (e-matrac.sk)

Latexový vankúš zo 100% prírodného latexu | E-matrac.sk

 

4. Tvrdosti - zmiešaná verzia / 100% prírodný latex

Každý zákazník preferuje rozdielnu tvrdosť a zároveň pri výbere správnej tvrdosti latexového matraca ju nutné zohľadniť aj vašu hmotnosť, tzn. zaťaženie matraca. Existuje všeobecná hmotnostná tabuľka vo vzťahu k hustote, tzn. tvrdosti, avšak odporúčame Vám napísať nám  aj mail, nakoľko vedieme internú databázu skúseností zákazníkov. Takýmto spôsobom vám vieme odporučiť tú najlepšiu alternatívu pre vás!

Hustota zmiešaného latexu: 60 kg/m3 (mäkký) / 65 kg/m3 (stredne tvrdý) / 70 kg/m3 (tvrdý)

Hustota prírodného latexu: 70 kg/m3 (mäkký) / 80 kg/m3 (stredne tvrdý) / 90 kg/m3 (tvrdý)

Disponujeme aj technickými listami ku každému modelu latexového matraca, ktoré si môžete stiahnuť: Technické listy latex