Čo by ste mali o matracoch vedieť

Matrace

Spánok je dôležitý pre každého z nás, je potrebný a dôležitý pre našu regeneráciu a odpočinok. Preto požiadavky na matrac by mali byť vysoké. V prípade nesprávneho výberu matraca sa môže z vášho matraca stať váš nepriateľ. Naopak kvalitný matrac vám môže pomôcť s bolesťami krčnej chrbtice a krku. V tejto kategórií vám ponúkame kvalitne matrace pre váš pokojný a ničím nerušený spánok. Pre jednoduchší výber si prečítajte náš článok: Ako si vybrať správny matrac? Ak si chcete o matracoch prečítať viac odporúčame Vám kategóriu náš blog o matracoch

Kvalitné matrace od NajMatrace SK

Matrac je základom kvalitného spánku, ktorý si bezpochyby zaslúži každý z nás. Nie je hádam nič lepšie, ako zobudiť sa ráno s úsmevom na tvári, oddýchnutý a plný energie. Doprajte si aj vy taký spánok každú noc. Naše kvalitné matrace vám zaručia ten najlepší spánok.

Ako nájsť ten správny matrac?

Ponuka matracov je dnes naozaj široká a rôznorodá. Neznamená, že ak si zakúpite nekvalitný matrac, bude lacnejší a v podstate ma rovnakú funkciu ako ten drahší. Lacné a nekvalitné matrace môžu mať negatívny vplyv na vaše zdravie a zanechať aj trvalé následky. Je pravda, že všetky matrace spĺňajú tú istú funkciu a teda poskytujú priestor na spanie, no kvalitné matrace vám môžu pomôcť získať skutočne kvalitný spánok, plnohodnotný, bez akýchkoľvek bolestí chrbta či hlavy, bez dodatočného pocitu únavy, bez akýchkoľvek iných fyzických či psychických problémov. Ak si vyberiete správne matrac, pocítite rozdiel takmer okamžite.

Kvalitné matrace sú základom maximálneho oddychu a zdravého spánku

Kvalitné matrace rozpoznáte často krát už na prvý dotyk. Kvalitné materiály, ktoré sa na ich výrobu používajú, detailné prepracovanie každého záhybu a stehu, či hmotnosť matraca, sú základom. Poťah na kvalitnom matraci by mal byť pevný, hustý a odolný voči predčasnému opotrebeniu. Dôležitá je životnosť matraca a záruka, ktorú predajca ponúka. Dlhoročné skúsenosti a tradície spoločnosti vám tiež môžu v mnohom pomôcť pri rozhodovaní pri výbere kvalitného matraca. Kvalitný matrac by mal byť použiteľný z oboch strán. Tým sa zvyšuje jeho životnosť a znižuje opotrebenie. V prípade pružinových a taštičkových matracov sa ich kvalita posudzuje aj vrstvou, ktorá oddeľuje jadro od ostatných vrstiev matraca. Pružiny by ste pri spánku v matraci jednoznačne nemali cítiť.

NajMatrace SK

V neposlednom rade, kvalitné matrace spoznáte aj podľa predajcu, ktorý vám ich ponúka. Naša spoločnosť za zameriava výlučne na NajMatrace, ktoré majú skvelé ortopedické vlastnosti pre váš doteraz najlepší spánok. Necháme vás vybrať si matrace, ktoré vám budú najviac vyhovovať, no veľmi radi vám aj kvalifikovane poradíme, ak sa nebudete vedieť rozhodnúť.

V našej širokej ponuke nájdete kvalitné matrace, akciové, lacné matrace a kompletný sortiment pre Váš najlepší oddych a spánok. Nájdete u nás kvalitné matrace, ktoré sú anatomicky tvarované, ortopedické, obojstranné, matrace s rôznymi stupňami tuhosti, s rôznou nosnosťou.

V našom eshope nájdete lacné matrace, rôzne skvelé akcie, ponuky a novinky. Objednajte si váš matrac jednoducho a rýchlo z pohodlia vášho domova, prostredníctvom online objednávky.

 

 

Súčasný životný štýl vytvára celý rad nežiaducich faktorov, ktoré nepriaznivo vplývajú na naše zdravie. Sedavé zamestnanie, nedostatok prirodzeného pohybu, stres, nesprávne sedenie v aute, to všetko zaťažuje nervovú sústavu, pohybové ústrojenstvo a hlavne chrbticu.

Regenerácia fyzických a duševných síl sa uskutočňuje hlavne počas spánku. Jeho kvalitatívnej stránke, však žiaľ nevenujeme dostatočnú pozornosť. Je to aj z dôvodu nedostatočných vedomostí, ale hlavne z podceňovania jeho dôležitosti. Pritom práve spánok vyvára základ pre zdravie. Nesmieme zabudnúť, že 1/3 svojho života strávime na lôžku a preto je podceňovanie tejto skutočnosti zdravotným hazardom.

 


Firma Materasso sa zameriava na výrobu zdravotných matracom rôznych druhov a konštrukcií:

 • Pružinové – matrace s BONELL alebo taštičkovou pružinou
 • Penové – matrace s PUR, HR alebo LAZY-FOAM penou
 • Latexové – zónové alebo nezónové matrace z prírodného, resp. čiastočne syntetického latexu (hydrolatex)


Zdravotné matrace musia spĺňať celý rad dôležitých kritérií, ale najmä kritériá:

 • Ortopedické – matrac musí zabezpečiť dokonalú kopírovateľnosť tela a optimálnu fyziologickú polohu počas celého spánku, pričom chrbticu udržuje v dokonalej priamke
 • Antialergické – v maximálnej miere sa používajú prírodné materiály, resp. materiály, ktoré boli vopred testované a nie sú dráždivé pre alergikov
 • Antiroztočové – použité materiály nesmú byť živnou pôdou pre roztoče
 • Klimatizačné – preferujú sa materiály s termoregulačnými schopnosťami, ktoré odvádzajú vlhkosť, majú výbornú priedušnosť, udržujú suchú klímu v matraci a konštantnú telesnú teplotu


Lamelové a pevné rošty:

Neoddeliteľnou súčasťou každého matraca by mal byť aj kvalitný rošt, ktorý slúži ako jeho podklad. Rošt spolu s matracom zabezpečujú správnu fyziologickú podporu tela pri spánku, uvoľňujú kĺby a stavce. Výrazne prispievajú k zlepšeniu priedušnosti a udržaniu suchej klímy matrac.


Výrobný sortiment firmy Materasso obsahuje niekoľko druhov roštov:

 • Pevné – rošty z masívneho dreva
 • Nepolohovateľné lamelové rošty
 • Manuálne polohovateľné lamelové rošty
 • Elektricky polohovateľné lamelové rošty
 • Rošty s pružiacim tanierovým systémom

Rošty s pevnými lamelami slúžia ako doporučený podklad pod pružinové matrace. Rošty s predpätými lamelami slúžia ako výhradný podklad po penové a latexové matrace.

Navštívte nám na našich predajniach, kde Vám garantujeme najnižšiu cenu na všetky matrace a rošty Materasso.

 

 

Správny výber

NEZABUDNITE, že matrac musí spĺňať tieto funkcie :

Ortopedickú funkciu - je daná konštrukciou matraca a použitými materiálmi. Od nich závisí elastickosť a tvrdosť matraca. Kvalitnejšie materiály sú síce o niečo drahšie, ale zaručujú udržanie si rovnakej elastickosti a tvrdosti matraca po dlhú dobu.

Antialergicko-hygienickú funkciu - skladba matraca a materiály. Matrac by mal byť zložený z materiálov, ktoré sa vyznačujú dostatočnou vzdušnosťou pre udržanie suchej klímy, ktorá brzdí tvorbu baktérií a mikroorganizmov + použitie antialergicky overených materiálov.

Regulačnú funkciu - výber materiálov, ktoré majú tzv. termoregulačné a klimatizačné vlastnosti a udržujú telesnú teplotu užívateľa bez prudkých výkyvov teploty - v lete zabezpečovať odvod tepla a potu (napr. bavlnené vlákno), v zime izolovať teplo vyprodukované ľudským telom (napr. ovčia vlna).

Rozmerovú funkciu - výber vhodných rozmerov matraca tak, aby boli vytvorené podmienky pre pohodlie pri otáčaní sa a menení polôh počas spánku bez toho, aby nedochádzalo k prerušovaniu spánku.

Odporúčané rozmery:

- dĺžka matraca = dĺžka užívateľa + 20 až 30 cm

- šírka matraca = min. 90 cm pre jednoposteľ, min. 160 cm pre dvojposteľ

- výška matraca = min. 16 cm, závisí od typu matraca, pravidlom je, aby matrac vyčnieval min. 1/3 svojej hrúbky nad bočný rám postele

- výška postele = 48 - 60 cm (podľa výšky užívateľa, veku...)

Dôležitá je aj správna podpora matraca, teda rošt s rovnými alebo predpätými lamelami vzdialenými od seba max. 5 cm, pri latexových max. 3 cm.

Výroba matracov

Po viac ako 20 rokoch úspešného podnikania už nemusíme úzkostlivo dbať na zvyšovanie objemu výroby, sledovať počet vyrobených matracov a zisk.

Viac nás zaujíma dobrá povesť našich výrobkov a počet zákazníkov, ktorým sme našimi matracmi spôsobili radosť alebo im pomohli zmierniť nejaký zdravotný problém.

Po dlhoročnej praxi, doplnenej štúdiom odbornej literatúry, konzultáciami s domácimi i zahraničnými lekármi a odborníkmi na výrobu matracov a matracových materiálov, exkurziami u mnohých zahraničných výrobcov matracov vieme zákazníkovi odporučiť a vyrobiť matrac skutočne na mieru.

Tým rozumieme nielen rozmery, ale aj vlastnosti, ktoré matrac musí mať, aby pomohol riešiť konkrétny problém zákazníka – či už sa jedná napríklad o extrémnu váhu, telesnú výšku, alebo niektoré zdravotné problémy.

Pri výbere vhodného typu matraca uprednostňujeme osobný kontakt so zákazníkom.

Matrac významným spôsobom ovplyvňuje kvalitu života a nie je tak celkom obyčajným spotrebným tovarom – jeho životnosť je 10 až 20 rokov, preto sa oplatí jeho výberu venovať dostatok času i pozornosti.
Tak, ako pri výbere nového automobilu nevystačíme s informáciami získanými z reklamy, internetu alebo telefonického rozhovoru, aj pri kúpe matraca je lepšie osobným pohovorom s predajcom, vizuálnym i hmatovým kontaktom s výrobkom získať čo najviac informácii pre správny výber. A to tým skôr, že u neodbornej verejnosti býva o matracoch rozšírené niekoľko mýtov, ktoré zákazníka dezorientujú.

Pokúsime sa upozorniť na tie najčastejšie sa vyskytujúce mýty o matracoch:

 1. že matrace sú zdravotné. Väčšinou to nie je pravda. Jednak právo používať názov "zdravotný", má ten, kto na to získal oficiálny atest od príslušného zdravotného úradu a jednak je názov ,, zdravotný“ nepresný, pretože neinformuje, aký zdravotný problém matrac pomáha riešiť (alergie, ortopedické ťažkosti, inkontinencia, preležaniny, zvýšená potivosť a pod.) Správnym výberom použitých materiálov a tvarov sa dá zostaviť matrac, ktorý zmierni, alebo pomôže liečiť jednotlivé zdravotné obmedzenia, ale neexistuje taký, ktorý by ich univerzálne riešil všetky.
 2. že matrace sú "vzduchové", vzduchom plnené. Ide o reklamné preháňanie jednej z vlastností tzv. studenej peny – HR peny. Studená pena je nová generácia PUR peny, ktorá väčšinou má vyššiu nosnosť, životnosť i vzdušnosť ako bežný molitan. Je však zavádzajúce zdôrazňovať, že je vzduchom plnená, pretože to pre jej úžitkové vlastnosti nemá žiadny podstatný význam.
 3. že matrac má letnú - zimnú stranu. Máloktorý zákazník, ktorý si letno-zimný matrac obstaral, ho skutočne otáča podľa ročného obdobia. Ak by to aj robil, žiadny podstatný rozdiel nepocíti. Veď ide iba o pocitový vnem, trvajúci len pár sekúnd po tom, čo telo príde do styku s povrchom matraca. Ten sa dá dosiahnuť voľbou dostatočne príjemného matracového poťahu a lôžkového prádla bez toho, aby sme si priplácali za rôzne klimatizačné výplne s pochybnými účinkami. Matrac má spĺňať očakávania zákazníka s hľadiska ortopedického, estetického, hygienického, trvanlivostného a nie plniť úlohu chladiča či ohrievača.
 4. že pružinové matrace sú nevhodné, že kovové epedy vyžarujú škodlivý magnetizmus, že pružiny vŕzgajú, lámu sa a pichajú. Skutočnosť je taká, že pružinové matrace majú viacero predností, u iných matracov ťažko dosiahnuteľných. Sú predovšetkým veľmi vzdušné, dajú sa nastaviť na použitie aj pre extrémne ťažkých zákazníkov (aj nad 160kg ), nové konštrukcie pružinových matracov, majú vysokú životnosť, tým že sú vysoké (21-23cm) zabezpečujú pohodlné vstávanie. Prípadný magnetizmus je odizolovaný z každej strany minimálne 5cm hrubou vrstvou dobrých izolantov (PUR pena, kokos, netkaná textília). Oveľa viac než magnetizmus matraca ohrozuje spiaceho človeka elektrosmog zo spotrebičov, ktoré bývajú v spálni (mobil, rádiobudík, televízor).
 5. že pri bolestiach chrbtice sú vhodné tvrdé matrace. Opak je pravdou. Chrbtica nie je rovná, má všeobecne známe esovité zakrivenie, najvýraznejšie v oblasti pása – tzv. lordóza. Pri spaní na extrémne tvrdom matraci nie je chrbtica v tomto priehybe ničím podopretá, príslušné stavce v oblúku musia teda bez opory niesť všetok obsah brucha, takže sa vlastne po celú noc nemôžu uvoľniť, chrbtica zostáva napätá. Avšak tvorba maziva medzi stavcami (umožňuje otáčanie stavcov bez toho, aby sa vzájomne odierali) prebieha iba vtedy, ak je chrbtica úplne uvoľnená v najhlbšej fáze spánku. Na tvrdom matraci však táto fáza spánku buď vôbec nenastane, alebo je neustále prerušovaná a to aj tým, že užívateľ musí neustále meniť polohu, pretože podkožné cievky a nervové zakončenia sú váhou tela pritláčané na tvrdú podložku, prestanú sa prekrvovať. To núti spiaceho niekoľkokrát za noc zmeniť polohu, takže spánok sa mení z relaxu na usilovné cvičenie, mazivo medzi stavcami sa netvorí a dochádza k ich nadmernému opotrebeniu. Správny matrac musí mať pevné jadro, aby sa nedeformovala jeho os, ale vrchná vrstva musí byť dostatočne poddajná, aby sa prispôsobila anatomickému zakriveniu chrbtice a podopierala ju po celej dĺžke. Túto úlohu najlepšie plní tzv. pomalá – pamäťová pena, ak je v optimálnej (4-5cm) hrúbke.
 6. Fakt, ktorý je viac zaujímavosťou ako dezinformáciou – veľa ľudí hľadá na internete matrace pod názvom madrac, madrace, čo však nie je spisovný výraz.

Aj z tohto krátkeho prehľadu dezinformácii šírených neodbornými (či príliš motivovanými) predajcami sa dá usúdiť, že konzultácia u svedomitého a odborne zdatného predajcu nie je zabíjaním času.

Základná ponuka matracov

Pri výrobe matracov používame ekologické výrobné postupy

 

Matrace na mieru

S ohľadom na širokú škálu požiadaviek, ktorým sa snažíme pri výrobe matracov vyhovieť, uvádzame tu niekoľko základných typov našich matracov. Tie sa však dajú rôznou kombináciou materiálov modifikovať, pre takmer každú potrebu zákazníka. Radi Vám poradíme.
Základné informácie o matracoch.
Rozmery matracov sú prispôsobované konkrétnym požiadavkám.

Vyrábame matrace aj do detských postieľok.

Práve pre širokú variabilitu matracov neuvádzame ich ceny – ak by sme ich chceli predstaviť pre každú modifikáciu, bola by s toho objemná kniha. Zákazníkovi cenu oznámime hneď po vyšpecifikovaní zloženia ním vybraného matraca na mieru. S určitou pýchou však uvádzame, že napriek neustálemu rastu cien materiálov, energií, služieb a réžií zostávajú naše ceny už piaty rok nezmenené.

Zaručujeme krátku dodaciu dobu objednaných výrobkov.

Základné typy matracov

 

Správny výber

NEZABUDNITE, že matrac musí spĺňať tieto funkcie :

Ortopedickú funkciu - je daná konštrukciou matraca a použitými materiálmi. Od nich závisí elastickosť a tvrdosť matraca. Kvalitnejšie materiály sú síce o niečo drahšie, ale zaručujú udržanie si rovnakej elastickosti a tvrdosti matraca po dlhú dobu.

Antialergicko-hygienickú funkciu - skladba matraca a materiály. Matrac by mal byť zložený z materiálov, ktoré sa vyznačujú dostatočnou vzdušnosťou pre udržanie suchej klímy, ktorá brzdí tvorbu baktérií a mikroorganizmov + použitie antialergicky overených materiálov.

Regulačnú funkciu - výber materiálov, ktoré majú tzv. termoregulačné a klimatizačné vlastnosti a udržujú telesnú teplotu užívateľa bez prudkých výkyvov teploty - v lete zabezpečovať odvod tepla a potu (napr. bavlnené vlákno), v zime izolovať teplo vyprodukované ľudským telom (napr. ovčia vlna).

Rozmerovú funkciu - výber vhodných rozmerov matraca tak, aby boli vytvorené podmienky pre pohodlie pri otáčaní sa a menení polôh počas spánku bez toho, aby nedochádzalo k prerušovaniu spánku.

Odporúčané rozmery:

- dĺžka matraca = dĺžka užívateľa + 20 až 30 cm

- šírka matraca = min. 90 cm pre jednoposteľ, min. 160 cm pre dvojposteľ

- výška matraca = min. 16 cm, závisí od typu matraca, pravidlom je, aby matrac vyčnieval min. 1/3 svojej hrúbky nad bočný rám postele

- výška postele = 48 - 60 cm (podľa výšky užívateľa, veku...)

Dôležitá je aj správna podpora matraca, teda rošt s rovnými alebo predpätými lamelami vzdialenými od seba max. 5 cm, pri latexových max. 3 cm.

 

Viete, že...? Zaujímavosti zo sveta matracov

Správny matrac má byť o 20 cm dlhší ako je dĺžka človeka, ktorý na ňom spí. Ideálna šírka pre dospelého človeka je 90 cm a viac.

Pri nákupe matraca v cene 730 € a dobe používania 8 rokov platíte každú za 8 hodín kvalitného spánku necelých 0,025 €?

Počas spánku môže matrac pomôcť s podpornou liečbou reumatizmu, artrózy a ďalších kĺbových ochoreniam, pokiaľ si vyberiete matrac s viac ako 4 cm našej patentovanej pamäťovej peny, obohatenej o čistý extrakt z aloe vera.

Spanie bez vankúša nie je zdravé. 1/10 tela, teda krk a hlava regenerujú počas spánku na vankúši, ramená a zvyšok tela regenerujú na matraci. Bolesť hlavy a krčnej chrbtice pomôže vyriešiť vhodný vankúš z pamäťovej peny.

Magniflex používa pri výrobe matracov vlastné patentované pamäťové a studené peny. To mu umožňuje ponúkať pri svojich matracoch predĺženú záruku až 12 rokov na nepreležanie jadra matraca. Súčasne však podporujeme odporúčanie lekárov meniť matrac z hygienických dôvodov každých 8 rokov.

Cena matraca 180x200 cm a dvoch matracov 90x200 cm je úplne rovnaká. Ak chcete matrac polohovať, potrebujete 2 samostatné matrace. V opačnom prípade si vychutnajte komfort spoločného letiska.

Správny matrac pre deti má zásadne odlišnú funkciu ako matrac pre dospelých. Pre malé deti do 2 rokov sme vyvinuli matrac Baby Bamboo, pre deti od 12 do 17 rokov máme špeciálny matrac s maximálne 2 cm pamäťovej peny, ktorá ideálne podporuje zdravý vývin detského tela.

Pri alergií na prach musí mať poťah matraca antistatickú úpravu. Túto úpravu majú matrace s všitým strieborným vláknom v poťahu. Striebro sa používa v zdravotníctve pre svoje antibakteriálne a antistatické funkcie.

Vaše telo bude každý deň 8 hodín v priamom kontakte s matracom po dobu ďalších 8 rokov a je kľúčové, aby jadro matrace a poťah neobsahovali žiadne zdraviu škodlivé látky. Magniflex vyrába všetky svoje produkty v Taliansku a testy zdravotnej nezávadnosti prebiehajú v nemeckých laboratóriách. Dôvodom je fakt, že Nemecko sa pýši v Európe najvyšším stupňom ochrany spotrebiteľa a ako svetový líder v obore zdravého spánku neakceptujeme žiadne kompromisy.

Chrbtica musí byť počas celého spánku vo svojej prirodzenej polohe. Len tak dokáže regenerovať, jednotlivé stavce sa po celom svojom obvode uvoľnia a vytvoria priestor pre spánkovú regeneráciu medzistavcových platničiek a absorpciu tekutiny do nich. 4 a viac cm patentovanej pamäťovej peny na matraci Vás ideálne anatomicky podoprie a pomôže odstrániť bolesti bedrovej chrbtice.

Lekári odporúčajú z hygienických dôvodov meniť matrac raz za 8 rokov? Všetky naše matrace prechádzajú tými najnáročnejšími nezávislými testami, sú vyrobené výhradne v Taliansku a všetky sú vhodné pre alergikov.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie